Meie põlised

Põline koduloom ehk põlistõud ehk maatõud on meie maal kõige vanemad koduloomad. Arheoloogide andmeil oli koer siin juba koos kiviaja inimesega näit. Pulli asulakoht Pärnu jõe ääres. Ka vanade sortide puhul on sordisisene mitmekesisus suur ja nad on hästi kohastunud kohaliku kliimaga. Põliseid koduloomi ja vanu sorte tuleb alati käsitleda ka kui kultuuriväärtust.

Koos esimeste karjakasvatajatega ilmusid meie aladele (põhjala/maa) kitsed ja (maa)lambad. Kitsede tausta pole täna keegi põhjalikult uurinud. Need, keda täna nimetame vanade allikate eeskujul maalammasteks on Põhja-Euroopa lühisabalammaste perre kuuluvad põlised väikesed lambad. Arheoloogide andmeil on leidudes olnud lammaste turjakõrgus olnud umbes 60 cm. Enamus jäärasid on olnud sarvilised ja ka osa uttesid on olnud sarvilised. Meie olemegi norrakate, rootslaste, inglaste ja soomlaste õhutusel otsinud arheoloogilistele säilmetele ja teistele veel säilinud läänemereäärsetele põlistele lambatõugudele kõige sarnasemaid loomi. Mahajäänumates põllumajanduspiirkondades Eestis ongi selliseid veel imekombel järgi. 

Järgmistena peale kitsi ja lambaid ilmusid meie iidsete karjakasvatajate karjadesse sead ja veised. Sead olid erinevates toonides kirjud, võrdlemisi karvased ja saledad. Arvame, et sellised kõigelähedasemad loomad meil juba kadunud maaseale on säilinud meie sugulasrahvaste juures karjalaste, vepsade ja isurite ning vadjalaste aladel.

Põlised koduloomad ja sordid on kujunenud inimese ja kohaliku looduse koostöös. Looma ja taimede välimiku osas on seetõttu populatsioonisisene mitmekesisus suur võrreldes sihipäraselt aretatud tootmistõugudega. Kuid põlistõugude populatsioonid ja taimede rahvaselektsoonide on väga ühtlikud, mis puudutab kohastumist kliima, maastiku ja haigustega. Need loomad ja taimed oskavad toitumiseks maksimaalselt ärakasutada kohalikku floorat. 

Oluline on säilitada põliste koduloomade ja taimede juures ka nende omal ajal inimese poolt väärtustatud iseloomuomadused ja kindlasti nende toodangu traditsiooniline kasutamine. Põliste koduloomade  populatsoonid ja rahvaselektsoonid tuleks esialgu säilitada, mitte aretada. 
Comments